تبلیغات
دکتر حشمت الله فلاحت پیشه

کلیپ

کانال تلگرام

خاطرات سیاسی
چیزی که برای کشور مهمتر از بقیه موارد است و یک مولفه مهم به نظر می‌آید این است که دولت بتواند رضایت مردمی را جلب کند که در شرایط کنونی معیار این رضایت برای مردم مسائل اقتصادی است.


به گزارش گروه رسانه های '#خبرگزاری_تسنیم، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نسیم آنلاین، در خصوص فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی دولت دوازدهم با بیان اینکه مهمترین فرصت دولت جدید پشتوانه رای مردم است اظهار داشت: این دموکراسی در منطقه خاورمیانه استثنائی است و کسی چنین مولفه قدرت ملی را در منطقه ندارد تا در عرصه بین‌الملل براساس آن رفتار کند اما ایران یک چنین مولفه‌ای را دارد.

فلاحت‌پیشه در ادامه با اشاره به اینکه در دنیای سیاست مهمترین مولفه‌های ثبات‌ساز مولفه‌های دموکراتیک هستند اظهار داشت: در ایران هم انتخاباتی شکل گرفت و فارغ از اینکه چه کسی رای آورد کلیت رای بیش از 40 میلیون بود، این رای 41 میلیونی مردم پشتوانه‌ای برای دولت در سیاست خارجی است و دولت را بازسازی کرد، دولت می‌تواند این رای را به یکی از مولفه‌های چانه‌زنی قوی‌تر تبدیل کند و این براساس قدرتی است که از خود نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه چالش و تهدیدی مهمی که دولت دارد در نوع تعامل آمریکا با برخی از بازیگران افراطی در منطقه مانند رژیم صهیونیستی و عربستان است اظهار داشت: شرایط فعلی یادآور شرایط انتهای دهه 1350 و بعد از انقلاب اسلامی ایران است که دونالد رامسفلد معاون وزیر خارجه وقت آمریکا به پایتخت‌های عربی سفر کرد و در نهایت یک جنگ را با سردمداری صدام و پول عربی علیه ایران راه‌ انداخت الان هم اعتقاد من این است که افراطیون به دنبال شکل دادن جنگ تازه در خاورمیانه هستند و به طور طبیعی هم سعی دارند پای ایران را به این جنگ بکشانند.

این نماینده مجلس افزود: افراطیون اکنون در قبال سوریه، لبنان، فلسطین، بحرین و یمن جنگ‌هایی را به راه انداخته‌اند و اکنون هم هدفشان هم این است که به نوعی ایران را وارد جنگ کنند؛ قبل از این در افغانستان و عراق چنین دام‌هایی را در سال‌های 2001 و 2003 برای ایران چیدند ولی ایرانی‌ها با درایت و کیاست وارد چنین جنگ‌های نشدند. الان هم آمریکایی‌ها و دیگر دشمنان ما تلاش می‌کنند تا جنگ تازه‌ای شکل بگیرد و به شدت با همکاران منطقه‌ای خود دارند سعی می‌کنند تا ایران وادار به حضور در این میدان جنگی شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: نوع قراردادی که آقای ترامپ به مبلغ 400-500 میلیارد دلار بسته معمولا باید جنگی یک دهه‌ای را به دنبال داشته باشد وگرنه چنین قراردادی صرفه نظامی مالی و پولی برای آمریکا و عربستان ندارد؛ همه اینها تهدیدات آینده‌ای است که وزارت امورخارجه باید بتواند از گذرگاه‌های آن رد شود.

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه مهمترین فرصتی که پس از برجام ایجاد شده کاهش تحریم‌های است اظهار داشت: برجام باعث شد تا منابع نقتی و مالی ایران آزاد شود و صادرات نفتی ایران گسترش پیدا کند و شرایط مساعدی را فراهم کرد تا ایران با تمام دنیا غیر از آمریکا مناسبات مالی، تجاری و ترانزیتی خود را افزایش دهد که اینها مولفه‌های قدرت تازه‌ای است که ایران می‌تواند از آن استفاده کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: اگر ما برجام را امضا نمی‌کردیم فقط می‌توانستیم 655 هزار بشکه در روز نفت بفروشیم که به اندازه خرید گندم برای 700-750 هزار نفر است ولی الان 3 میلیون بشکه صادرات نفت داریم ضمن اینکه می‌توانیم خیلی از برنامه‌های خود را پیش ببریم و این در شرایطی است که هیچ کشوری ذیل فصل هفتم سازمان مللی تا به حال نتوانسته بدون جنگ از آن خارج شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: با وجود همه دشمنی‌های و فرصت‌های خارجی که وجود دارد اکنون آن چیزی که برای کشور مهمتر از بقیه موارد است و یک مولفه مهم به نظر می‌آید این است که دولت بتواند رضایت مردم را جلب کند و در شرایط کنونی معیار این رضایت برای مردم مسائل اقتصادی است.

فلاحت‌پیشه در پایان اظهار داشت: اکنون مردم مشکلات اقتصادی دارند، جوانان بیکار هستند و رکود اقتصادی کماکان در داخل خانواده‌ها رسوخ کرده است، به همین دلیل دولت باید بتواند در زمینه توسعه اقتصادی کاری انجام دهد، اگر این اتفاق صورت بگیرد آن زمان مولفه‌های سیاست خارجی هم از تهدیدزا بودن تبدیل به فرصت می‌شود.طبقه بندی: گفت وگو،
[ دوشنبه 22 خرداد 1396 ] [ 04:10 ب.ظ ] [ علی فلاحت پیشه،سجادحسینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

مدیر وبلاگ : سجاد حسینی

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :