تبلیغات
دکتر حشمت الله فلاحت پیشه

کلیپ

کانال تلگرام

خاطرات سیاسی
راهبرد نظامی قطر را آمریكا تعیین می‌كند.
عربستان وارد بازی جبری صفر شده است.


http://media.icana.ir//Image/2017/01/201701106227459127_Orig.jpg

"دکترحشمت_الله_فلاحت_پیشه"، عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات منطقه بعد از بحران قطر به خبرنگار نامه نیوز گفت: وزن راهبردی قطر بالا نیست یعنی اگر كشورها بخواهند اقدام راهبردی و از جمله یارگیری منطقه ای داشته باشند باید وزنشان بالا باشد.


وی اظهار داشت: وزن قطر به چنددلیل بالا نیست، یكی از این دلایل این است كه بخش عمده ای از خاك قطر و شاید یك سوم آن در اختیار پایگاه نظامی آمریكاست و از لحاظ نظامی، راهبرد نظامی قطر را آمریكایی ها تعیین می كند.
فلاحت پیشه بیان كرد: از سال ٩٢ به این طرف هر وقت قطر اختلافی داشته است یا از طریق شیخوخیت عربی و یا پیروی از راهبرد فرامنطقه ای آمریكا این بحران ها را حل كرده است و یا آنها را از جمله اختلافاتش با عربستان را به تعویق انداخته است.
وی تاكید كرد: عربستانی ها وارد یك بازی جبری صرف با قطر شده اند و عملا شان سیاسی قطر را زیر سوْال برده اند.
این عضو كمیسیون امنیت ملی با اشاره بِه موضع ایران در این رابطه گفت:جمهوری اسلامی ایران فقط باید در قالب حسن همجواری تا آنجایی كه می تواند به قطر برای رهایی از مشكلات ناشی از محاصره عربستان و سایر كشورها كمك كند.
وی در مورد نقش این تحولات در تغییر معادلات منطقه گفت:این اتفاقات معادلات منطقه را تا حد زیادی به تاخیر انداخته است در واقع تحولاتی را كه عربستان به دنبال آنها بوده است را به تعویق انداخته است ولی اینقدر وزنه سنگینی نیست كه این معادلات را تغییر دهد.
فلاحت پیشه تصریح كرد:همه بازیگرانی كه اینجا هستند كسانی هستند كه دو موضوع باید در موردشان مطرح كرد، نخست اینكه دوری آنها از عربستان به معنای نزدیكی به ایران نیست، دوم اینكه اینها راهبردهای فرامنطقه ای را كامل رد نكرده اند و نوع تعامل آنها با ناتو و آمریكا ادامه دارد و همه این كشورها یا جز ناتو یاجز طرح مشاركت های صلح با ناتو هستند و تا زمانی كه این خاكریزها وجود دارد امكان رسیدن به رابطه راهبردی با ایران برای آنها كم است.
وی در مورد اینكه برنده این بازی چه كسی خواهد بود گفت: برنده این اختلافات آمریكاست ،آمریكا در حال حاضر هم برای ذخیره ارزی عربستان و هم قطر بهره گرفته است، كل موضوع در قالب دكترین شوك تحلیل می كنم یعنی اینكه آنها می خواستند كه شوكی به منطقه وارد شود و بعد ناجی بیاید و این ناجی آمریكا باشد كه بهره رهاندن منطقه از شوك را ببرد.طبقه بندی: گفت وگو،
[ چهارشنبه 24 خرداد 1396 ] [ 10:04 ب.ظ ] [ علی فلاحت پیشه،سجادحسینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

مدیر وبلاگ : سجاد حسینی

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :