تبلیغات
دکتر حشمت الله فلاحت پیشه

کلیپ

کانال تلگرام

خاطرات سیاسی
یادداشتی به قلم محمد محسنی نسبصحبت های قاطع و شجاعانه دیشب دکتر فلاحت پیشه در دفاع از برجام بی شک ثمره حضور مردم فهیم اسلام آباد غرب در پای صندوق های رای بود.

فراموش نکرده ایم که نماینده قبلی این شهرستان که برای سفر به کره جنوبی شهر را پر از بیلبورد های تبریک به خویش می نمود هیچ نمودی در سطح کشور به عنوان نماینده استان کرمانشاه نداشت.

اما اینک حضور دکتر فلاحت پیشه در کمیسیون امنیت ملی به پایگاهی برای تقویت خواست مردم برای عادی سازی روابط با دنیا و خروج از تحریم های سازمان ملل تبدیل شده است.

فراموش نکنیم آقای ترامپ از زمان کارزار انتخاباتی تا کنون به کنوانسیون‌های ژنو (۱۹۴۹)، قرارداد نفتا (NAFTA)، قراردادهای سازمان تجارت جهانی (WTO)، پیمان ترانس پاسیفیک (TPP)، پیمان محیط زیستی پاریس، قرارداد ناتو (NATO)، پیمان‌های دوجانبه با اتحادیهٔ اروپا، پیمان‌های دوجانبهٔ دفاعی با کُره جنوبی و ژاپن، کوبا و برخی دیگر از قراردادها و معاهدات بین‌المللی آمریکا - از جمله قراردادهای آمریکا با سازمان ملل متحد - حمله‌‌ور شده و عموماً وعدهٔ بازنگری یا نقض آن‌ها را داده است.(* برگرفته از مطلب رضا نصری حقوقدان امور بین المللی )

پس این عهد شکنی ها ناشی از ضعف برجام نیست و بدعهدی آمریکا همان طور که دکتر فلاحت پیشه اشاره کردند حداکثر ما را به سال ۸۴ باز می گرداند. برجام بی شک آمریکا را در ایجاد اجماع جهانی علیه ایران ناکام گذاشته است و ما را از ذیل بند هفت منشور ملل متحد خارج کرده است. به قول دکتر فلاحت پیشه در تاریخ دیپلماسی جهان ما نمونه ای نداریم كه قطعنامه های ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل بدون جنگ و خونریزی و به واسطه دیپلماسی لغو شده باشد.

البته غرضم از نگارش این نوشته پرداختن به موضوع دیگری است و آن الگوی انتخاب مردم اسلام آباد است که باید برای همه ما عبرت آموز شود.

این الگوی انتخاب نشان می دهد که علیرغم محدودیت ها و مضیقه های ناشی از تایید صلاحیت نامزدها باید بر مبنای منافع ملی دست به انتخاب بزنیم.

چند وقت پیش مردم مرفه سوییس به یارانه ماهانه ۲۵۰۰ دلاری نه گفتند و به قول یک دوست عزیز، ما حسرت می خوردیم که ای کاش مردم ما هم روزی به این درک برسند.

اندک زمانی نگذشت که مردم ایران و در راس آن مردم استان کرمانشاه به عنوان یکی از استان های پیشتاز، به وعده پنج برابر شدن یارنه یک "نه" قاطع گفتند و فهمیدیم مردم گاهی فراتر از آرزوهای ما عمل می کنند.

رای مردم اسلام آباد باید برای مردم دیگر شهرستان ها  نوید بخش و عبرت آموز باشد.

در جایی که هنوز الگوی انتخاب ما بر اساس طایفه گرایی و تبلیغات هنگفت یا رای به سلبرتی هاست ( نمود آن را در انتخابات اخیر شورای شهر کرمانشاه دیدیم )  مردم اسلام آباد دست به انتخابی زدند که در سطح کشور گفتمان سازی می کند. بی شک فلاحت پیشه یکی از ده نماینده مجلس است که می تواند درباره روابط خارجی نظر دقیق و کارشناسی بدهد و از علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هیچ چیز کم ندارد.

چیزی به انتخابات مجلس در سال ۹۸ نمانده است. به یاد داشته باشیم نماینده مجلس نماینده کل کشور است نه نماینده یک طایفه!!!

در یک الگوی پیشرفته انتخاب و با حذف گرایش طایفه ای و تک رای، نماینده کرمانشاه با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر باید دست کم سیصد هزار رای داشته باشد. ولی شاهد آن هستیم که برگه های تک رای و غیر لیستی باعث شده این مقدار به یک سوم کاهش پیدا کند.

 الگوی انتخاب لیستی که در تهران و برخی کلان شهرها موثر واقع شده در کرمانشاه به دو دلیل ابتر مانده است:

اول ضعف اصلاح طلبان استان کرمانشاه در رسیدن به توافق بر روی گزینه های موثر و ارایه یک لیست واحد
دوم الگوی انتخاب طایفه ای و تک رای از طرف مردم!

از هم اکنون به فکر اصلاح این ضعف ها باشیمhttps://t.me/eslahatekermanshahطبقه بندی: یادداشت،
[ یکشنبه 28 خرداد 1396 ] [ 10:42 ب.ظ ] [ علی فلاحت پیشه،سجادحسینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

مدیر وبلاگ : سجاد حسینی

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :